GenelSuriye Dostları

İran, Suriyeli muhtelif kesimlerle temasta

İran Dışişleri Bakanı “İslami İran, Suriye’ye karışmak niyetinde değil. Biz bu ülkede yaşanan sorunun Suriyeli-Suriyeli olarak barışçı bir şekilde çözümlenmesi çabasındayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi dün akşam Tahran’da Suriye Ulusal Görüşme konferansının ardından düzenlenen basın toplantısında, konferansta sağlanan anlaşmalar hakkında bilgi verirken muhabirlerin de sorularını cevaplandırdı.

Bakan Salihi açıklamalarının başında Tahran konferansına Suriye sahnesinde aktif olan 40 siyasi parti Temsilcilerinin katıldıklarını belirterek “Suriyeli aşiret reyisleri, bağımsız şahsiyetler ve Müslüman-Hıristiyan dahil dini liderlerden bir grup bu konferansta bulundular. Ayrıca Suriye içerisindeki şahsiyetlerden de 130 kişi ve bunun yanında Suriyeli olmayan ve bu ülke dışında yaşıyan 40’a yakın şahsiyet de Tahran konferansına katıldılar, ki bunlar toplam 170 kişilik bir topluluk oluşturdu” dedi.

Dışişleri Bakanı Salihi daha sonra ülkemizin Suriyeli muhtelif kesimlerle sürekli temas halinde olduğunu belirterek “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye karışmak niyetinde değil. Gerçekte İran, Suriye’de yaşanmakta olan sorunun Suriyeli-Suriyeli olarak barışçı bir şekilde çözümlendirilmesi çabasında” diye vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı