GenelSuriye Dostları

İran: Suriye’nin tek çözüm yolu kendi içindedir

Suriye meselesinde Yemen planının uygulanması ve Rusya’nın da bunu desteklemesi yönündeki bir soruya İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest “Suriye krizi ancak Suriyeliler aracılığıyla çözümlenir. Yabancı müdahalesi çözüm değil” yanıtını verdi.

Mihmanperest Tahran’da düzenlediği basın toplantısında,tüm Ülkerlerin Annan’ın altı maddelik planını desteklemesi gerektiğini vurgulayarak, “taraflardan silahları bir kenara bırakmaları istenmeli” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı’nın Esad’ın çekilmesi ve Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması gerektiği yönündeki sözlerine BM Güvenlik Konseyinin verdiği tepki ile ilgili bir soruya Mihmanperest “BM Güvenlik Konseyinde şu ana kadar Suriye’de askeri müdahale konusunda iki karar gündeme geldi ve bu iki kararı Rusya ve Çin veto etti” dedi.

Bazı ülkelerin Suriye’de istikrar ve güvenliğin sağlanması konusundaki iyi niyetlerinden şüphe edildiğine değinen Sözcü tüm ülkelerin Suriye’de Annan Planı’nın başarılı olmasına çalışmaları gerektiğinin de altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu