GenelSuriye Dostları

İran, Suriye’yle ilişkilerini geliştirmeye hiç sınır tanımıyor

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saidlu, İran-Suriye ilişkilerini derin ve stratejik olarak tanımlayıp “İlişki ve işbirliği düzeyimizi arttırma konusunda hiç sınır tanımıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Uluslararası İşler Yardımcısı Ali Saidlu, dün Suriye Başbakan Vekilini kabulünde yaptığı konuşmada “Suriye’de üst düzey bir heyetin Tahran’da bulunması, iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin de bir ifadesidir. Buna göre, Suriyeli bu heyetin mübarek Ramazan ayında İran’ı ziyaret etmesinin aradaki işbirliği düzeyinin, ekonomi alanı başta olmak üzere çeşitli alanlarda arttırılması temennisinde bulundu.

Saidlu daha sonra, Suriye halkı ve yetkililerinden bir grubun terör eylemleri yüzünden şahadete ermeleri münasebetiyle başsağlığı dileğinde bulunurken “Biz bu terör eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Ve aynı zamanda şuna da inanıyoruz ki, bu tür cinayetler Suriye Hükümeti ve halkının güçlü iradesini etkileyemeyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saidlu konuşmasının devamında İran’la Suriye’nin ekonomi alanı dahil bütün alanlarda işbirliği düzeyini arttırmaları gerektiğinin altını çizerek, İran İslam Cumhuriyetinin dost ve kardeş ülke Suriye’yle ilişki ve işbirliği düzeyini arttırma konusunda hiçbir sınır tanımadığını belirtti.

Saidlu ayrıca “Bugün İran’la Suriye, aralarındaki ilişkilerini kapsamlı olarak geliştirmenin yanında bölge ve dünya denklemlerini etkileyebilecek güçlü 2 ülke konumundalar” diye vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı