GenelSuriye Dostları

İran, tarafsız ülkeler zirvesinde Suriye konusunda çözüm planı sunacak

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi; İran’ın Suriye’yi destekleyen tutumunun ilkesel bir tutum olduğuna vurgu yaparak, ‘Suriye’nin İsrail’e karşı koymadaki direnişte temel dayanaklardan birini teşkil ettiğini’ söyledi.

İran televizyonunun 3. Kanalında bugün yayınlanan mülakatında Salihi; İran’ın ilkeli politikasının, direnişte temel dayanakları teşkil eden ülkeleri desteklemekten ibaret olduğunu söyledi.

İran’ın önümüzdeki hafta içinde Tahran’da düzenlenmesi beklenen Tarafsız Ülkeler Zirvesinde Suriye’deki krizin çözümü için bir plan tasarısı sunacağını ifade eden Salihi; bu planın karşı koyulması güç olan kabul edilebilir mantık ve realite temellerine dayandığını açıkladı.

Salihi; Suriye muhalefetinden büyük bir bölümün Tahran’da Suriye hükümetiyle diyalogu kabul etiğini belirtirken, Suriye hükümetinin de diyaloga katılmaya hazır olduğunu ilan ettiğine dikkat çekti. Tahran’ın Tarafsız Ülkeler Zirvesi ardından Suriye hükümeti ile muhalefet arasındaki diyalogdan umutlarını ifade eden Salihi; Tahran’ın bu konuda Mısır ile temalarda bulunduğuna işaret etti.

İran Dışişleri Bakanı Salihi; İslam İşbirliği Örgütünün Suudi Arabistan’ın Mekke Kentinde düzenlediği zirvede Suriye konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ve geçen yıl boyunca yine bu konuda bir çok ülkeyle daimi olarak görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Aynı zamanda Suriye muhalefetiyle de bağlantılarının bulunduğuna işaret eden Salihi; Suriye’deki sanal krize çözüm bulmak için önlemlerin alınması gereğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu