GenelSuriye Dostları

İran: Türkiye başbakan yardımcısı’nın açıklamaları fitne çıkarma amaçlıdır

İran Dışişleri Bakanlığı, Şemdinli saldırısı için PKK mensuplarının İran topraklarından Türkiye’ye sızdığına yönelik Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yapılan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Bakanlık sözcüsü Ramin Mihmanperest, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç tarafından yapılan suçlamaları reddederek, bu tip ifadelerin kullanılmasının Türkiye’nin iç sorunlarının çözümüne yardımcı olmayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, konuşmasında İran’ı suçlayarak “Şimdi de Şemdinli’deki olayların Kuzey Irak’tan değil İran tarafından sızan teröristlerin gerçekleştirdiği görülüyor” ifadesini kullanmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran’ın Suriye politikasını ve Şam yönetimine verdiği desteği eleştiren Arınç’ın sözlerine de tepki gösterdi.

Mihmanperest, “Suriye konusunda Müslüman komşumuz Türkiye ile görüş ayrılığı yaşasak da bu ihtilaf, ayrıştırıcı ifadele kullanılmasına neden olmamalıdır” diye konuştu.

İranlı Sözcü, “Sayın Bülent Arınç’ın sözleri, İslam Dünyası’nın menfaatine olmayan, istenilmeyen bir sürece yardımcı olabilir ve bölgeyi mezhepsel ve etnik çatışmalara sürükleyebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu