GenelYemen Gerçekleri

İran ve Avrupa, Yemen’in El Hudeyde ateşkes anlaşmasının yürürlüğüne vurgu yaptılar

Avrupa Birliği, dün gece Brüksel toplantısında, Yemen’in batısındaki El’Hudeyde kentinde ateşkes anlaşmasının uygulamasının önemini vurguladı.

İran ve Avrupa Birliği ile dört ülke, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya arasında Yemen kriziyle ilgili beşinci tur müzakereler dün Brüksel’de gerçekleşti.

Avrupa Birliği, bu müzakerelerin AB dış politika sorumlu yardımcısı “Helga Schmid”in başkanlığında düzenlendiğini bildirdi.

Müzakerelere, Helga Schmid, İran dışişleri bakan yardımcısı Cabir Ensari ile Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya dışişleri bakanlarının siyasi ve güvenlik yardımcıları ve genel müdürleri katıldı.
Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, müzakerelerde Yemen’deki siyasi ve insani durum üzerinde duruldu ve her iki taraf da BM çerçevesinde siyasi sürece güçlü destek verdiğini vurguladı. İki taraf, Stockholm’da varılan ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanmasının önemini de vurguladı.

Bölgedeki en etkili ülkelerden biri olan İran İslam Cumhuriyeti, Yemen krizinin dış müdahalelerden uzak bir şekilde siyasi yollarla çözümüne vurgu yapıyor.

Yemenli gruplar arasında sağlanan ateşkes, 18 Aralık El Hudeyde’de başladı ancak Suudi koalisyonunun her gün ateşkesi ihlal etmesi bölgede kaygılara neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı