GenelIrak Gerçekleri

İran ve Irak ilişkilerinin kalıcı siyasi ve ekonomik getirileri

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 3 günlük Irak ziyareti dün (Çarşamba) sona erdi. İran ve Irak bu tarihi ziyaret bağlamında ortak bir bildiri yayımlayarak iki ülke ilişkilerinin tüm alanlarda gelişmesine vurgu yaptılar.

Bildirinin bir bölümünde şu ifadelere yer verildi:” Bu ziyaret, iki ülkenin samimi ilişkilerinin derinliğini gösterirken Irak ve İran İslam Cumhuriyeti arasındaki stratejik işbirliği ve iki millet arasındaki ilişkilerin artmasında dönüm noktası sayılır. “
İran ve Irak makamları bu ziyarette petrol, ticaret, sağlık, demiryolu taşımacılığı ve tacirler ve yatırımcılar için vize kolaylığının sağlanması alanında anlaşmalar imzaladılar. İki taraf ayrıca iki ülke sınırlarında yeni sınır kapılarının açılması, ortak endüstriyel bölgelerin kurulması, ticari malların sınırlarda boşaltılmadan doğrudan taşınması gibi konularına da vurgu yaptılar.
Ekonomik ve ticaret hacminin arttırılması, turizm ve sağlık turizmi alanlarında iki ülke vatandaşlarının vize kolaylığından yararlanması gibi meseleler de İran ve Irak’ın mutabık kaldığı konulardır.
İranlı siyasi analist Hasan Hanizade, Amerika’nın son yıllarda İran ile Irak ilişkilerinde müdahalede bulunarak iki ülke arasındaki ilişkileri zayıflatmak istediğine değinerek şöyle bir vurguda bulundu:” İki ülke arasındaki ortak noktaların çeşitliliğinden dolayı ve ayrıca Irak’taki bazı siyasi akımların olmasından dolayı Amerika’nın istediği gerçekleşmemiştir. Nitekim iki ülke de hali hazırda ekonomik ilişkiler hacmini 12 milyar dolardan 20 milyar dolara yükseltmek istiyorlar. “
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Irak ziyareti Amerika’yı adeta öfkelendirmiştir. Çünkü Amerika’nın tüm çabalarına rağmen yine de iki dost ve komşu ülkenin ilişkilerini zedeleyemediğini göstermiş oldu.
Amerika Dışişleri Bakanlığı İran eylem grubu Başkanı Brian Hook Salı günü yaptığı konuşmada İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Irak ziyaretinden dolayı kızgınlığını bildirerek bu ziyaretin Irak halkı lehine olmadığını iddia etti. Buna paralel olarak Donald Trump da bir bildiri yayımlayarak İran İslam Cumhuriyeti’yle ilgili “Ulusal Olağanüstü Durumu” 15 Mart 2019 tarihinden itibaren bir yıl daha uzattı.
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi bu girişimlere tepki olarak şöyle bir açıklama yaptı:” Amerika’nın kızgınlığına şaşırmamak gerekir. Çünkü bu ülke Batı Asya’da milyarlarca dolar harcamasına rağmen bölge milletleri arasında sevilen bir konuma sahip olamamıştır. Bunun sebebi ise kesinlikle Amerika’nın müdahaleci, askeri ve saldırgan siyasetleridir. “
Günümüzde Irak milleti huzura kavuştuysa, bu kesinlikle Amerika’nın çabalarının sonucu değildir. Zira Amerika zaten Irak’ta ve bölgede teröristlerin hamisidir.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Haşdi Şabi’yi terörizm ile mücadele ve Irak’ta istikrar ve güvenliğin sağlanması yönündeki çabaları, fedakarlıkları ve kahramanlıklarından dolayı takdir ederek ” Irak’taki teröristler ile mücadele, dini mercilere dayanarak ve Irak halkının özverileri ile sonuca ulaşmıştır.” dedi.
İran da bu mücadele ve zor günlerde Irak milletinin yanında yer alarak bu bağlamda hiçbir yardımı esirgemedi. İşte bu yüzden Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi İran milleti ve devletini, Irak milletinin IŞİD ile mücadeledeki desteklerinden ötürü takdir ederek, “Irak, İran ile çok taraflı ilişkilerin geliştirilmesi, derinleştirilmesi ve güçlendirilmesinde kararlıdır.” Dedi.
Bu göstergelere bakılırsa İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’in Irak ziyaretinin bitimini, iki dost ve Müslüman ülkenin ilişkilerinin yeni dönemi olarak addetmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı