GenelIrak GerçekleriYemen Gerçekleri

İran ve Iraklı yetkililer: Yemen’e yönelik kanun dışı saldırılar durmalıdır

İran ve Iraklı yetkililer, Arabistan’ın liderliğindeki koalisyon güçlerinin Yemen’e yönelik kanun dışı saldırılarının durması ve Yemen’deki sorunun siyasi yolla çözümü gereğine vurgu yaptılar.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, İran dışişleri bakan vekili ve İran’ın Yemen sorunuyla ilgili bölge ülkeleriyle meşverette bulunması konusundaki özel temsilcisi Murtaza Sermedi, dün Irak’ın başkenti Bağdat’a giderken, Bağdat’ta Irak parlamento başkanı Selim el’Cuburi ile görüştü.

Sözkonusu görüşmede, taraflar Yemen’e askeri saldırı ve bölge gelişmelerinden dolayı kaygılarını bildirirlerken, askeri saldırılar ve şiddetin durması, Yemen sorunun çözümü konusunda siyasi görüşmelere dönülmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

İran dışişleri bakan vekili ve Irak parlamento başkanı, Yemen sorununun siyasi grupların kendi aralarında yapacakları görüşmeler yoluyla halledilmesi gerektiğini bildirirlerken, Murtaza Sermedi, Tikrit’in IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtarılması vesilesiyle tebrik etti.

Irak parlamento başkanı da, Irak halkının teröristlerle mücadelesinde İran’ın önemli rolünün olduğunu belirterek şükranlarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı