GenelSuriye Dostları

İran ve İtalya Dışişleri Bakanları Suriye konusunda ortak görüş bildirdiler

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif dün Tahran’da İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino ile düzenlediği ortak basın toplantısında; Suriye’deki krizin siyasi yollarla çözülmesi gereği konusunda ülkesinin tutumunu yeniden belirtti.

Basın toplantısında Zarif; Suriye halkının kendi geleceğini kendisi belirleyeceğini ifade ederken, başkalarının ise Suriye halkı adına sadece yardımcı olabileceğini, onun adına karar vermelerinin mümkün olmadığını belirtti.

İran’ın Suriye’deki krize siyasi çözümde etkin bir rol oynayabileceğini belirten Zarif; ülkesinin olumlu ve etkin rolünün engellenmesinden yana vizyonun gerçekçi olmadığını ve tek taraflı bir düşünceye dayandığını ifade etti. Zarif İran’ın rolüne karşı tarafların tek taraflı siyasi bir tutuma dayandıklarını ve Suriye’deki krizin çözümünü istemediklerini söyledi.

Zarif; İran’ın gerçekçi bir vizyona dayalı olarak Cenevre II Konferansına davet alması halinde bu konferansa katılacağını ifade ederken, Suriye’deki krize çözümün ancak gerçekçi bir düşünceyle mümkün olduğunu belirtti.

İtalyan mevkidaşıyla Suriye’deki kriz, Afganistan ve bölgedeki durumlara ilaveten birçok konuyu masaya yatırdıklarını belirten Zarif; görüşmelerde birçok noktada ortak noktalar kaydettiklerini açıkladı.

Basın toplantısında İtalya Dışişleri Bakanı Bonino; İran’ın Suriye’deki krizin çözümünde oldukça önemli ve etkin bir rol oynayabileceğini belirtti. Bonino İran’ın aynı zamanda bölgedeki tüm meselelerin çözümünde oldukça önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Bonino Suriye’deki krizin çözümünde etkin rolü olan istisnasız tüm devletlerin Cenevre II konferansına katılmaları gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı