Genel

İran ve Rusya cumhurbaşkanları telefon görüşmesi yaptı

İran Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani, Tahran ve Moskova’nın stratejik ilişkileri bölgede güvenlik ve istikrara vesile olduğunu vurguladı.

Perşembe günü Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleşen telefon görüşmesinde bu açıklamayı yapan Ruhani, iki ülke ilişkilerini stratejik ilişkilere dönüştürmek ve karşılıklı çıkar temellerine dayanan uzun vadeli ilişkiler kurmak, bölgeye barış ve dostlukla beraber istikrar ve güvenlik getireceğini vurguladı.

İran ve Rusya arasındaki ortak komisyonların başkanlarının iki ülke arasındaki anlaşmaları nihai hale getirmesine işaret eden Ruhani, Tahran yönetimi çeşitli alanlarda Rusya ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğnu kaydetti.

İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer anlaşmaya da değinen Ruhani, bazı ülkelerin bu süreçte bahane aradığını ve sorun çıkarmaya yarattığını, fakat bu devletlerin yükümlülüklerine bağlı olmaları ve iyi niyetlerini kaybetmemeleri gerektiğini ifade etti.

Suriye meselesine de temas eden Ruhani, bölge dışı hiç bir oturum bölgenin etkili güçlerinin katılımı olmaksızın Suriye krizine çözüm üretemeyeceğini, bu yüzden Cenevre 2 konferansı şimdiden yenilgiye mahkum olduğunu vurguladı.

Ruhani, terör olgusu bastırılmadığı ve şiddetten ve radikalizmden uzak bir dünya inşa edilmediği ve bazı ülkelerin teröristlere askeri ve mali destekleri önlenmediği müddetçe bölgede ve dünyada terör tehlikesi devam edeceğini belirtti.

Görüşmede Putin de Cenevre 2 konferansına temas ederek İran bölgenin esas aktörü olarak konferansa katılması gerektiğini, bunun için her türlü önşart ileri sürmenin faydasız olacağını belirtti.

Putin ayrıca nükleer meselede İran Rehberinin yapıcı rolü nükleer anlaşmaya varma sürecine büyük katkısı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı