Genel

İran ve Rusya heyetleri Suriye ve Yemen meselelerini incelediler

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Özel Suriye Temsilcisi Aleksander Lavrantiyev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Tahran’da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Suriye Başmüzakerecisi Hüseyin Caberi Ensari ile görüştüler.

Görüşmede Suriye ve Yemen’deki son gelişmeler, Suriye’de Anayasa Komitesi oluşması, İdlib’in son durumu, Astana sürecinin bir sonraki toplantısının gündem konuları gündeme gelip, incelendi.

Taraflar görüşmede ayrıca Yemen’de, Yemenli grupların görüşmelerinin başlaması için BM çabalarının kolaylaştırılması, el’Hedide’deki son durum ve Yemen’de barış sürecinin sağlanması için alt yapının hazırlanması konusunda istişarelerde bulunuldu.

İran ve Rusya arasında Suriye’de yapılan askeri ve siyasi işbirliği Suriye devleti ve halkının lehine sonuç verirken, bu durum aynı zamanda iki ülkenin bölgenin istikrar ve huzurunun sağlanmasında da etkili işbirliği yaptığını ortaya koydu.

İran ve Rusya, ayrıca 2015 yılında Irak ve Suriye’nin işbirliğiyle terörizmle mücadele 4’lü koalisyon kurdular. Bu koalisyon başta IŞİD olmak üzere bölgede terör örgütlerinin ortadan kaldırılmasında önemli rol oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu