Genel

İran ve Suriye ticari ilişkileri arttırıyor

İran ulaştırma ve şehircilik bakanı Muhammed İslami ve Suriye dış ticaret ve ekonomi başkanı Muhammed Samer El’Halil, dün Şam’da iki ülke arasında ticari ilişkilerin artmasına vurgu yaptılar.

Suriye-İran Ortak Ticaret Odasının ilk konferansına katılanlar, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri en üst düzeye çıkarmak ve iki ülkede ortak yatırım projelerinin kurulması için gerekli olanakları sağlamaya çağrıda bulundular.

Suriye Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Muhammed Halil, İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami, Suriye-İran Ortak Ticaret Odasının Suriye heyeti Başkanı Umran Şaban ve İran heyeti Başkanı Kivan Keşifi’nin katıldığı konferans, dün Şam’daki Ebla el Şam Otel’de faaliyetlerine başladı.

Uluslararası Şam Fuarının 61. dönemine rastlayan Suriye-İran Ortak Ticaret Odasının konferansına katılanlar; iki ülke arasında 2011 yılında uygulanan serbest ticaret anlaşmadan çıkarılmış malların kaldırılması, iki ülke arasında uygulanan vergilerin iptal edilmesi yoluyla imzalanan serbest ticaret anlaşmasını birlikte geliştirme gereğini vurguladı.

Katılımcılar ayrıca; İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması için serbest döviz alanının uygulaması ve tarife dışı tüm kısıtlamalarının iptal edilmesi önemine vurgu yaptı.

Konferansta tartışılan önerilerde, her iki ülkede ekonomik ve endüstriyel faaliyetler hakkında bir veri tabanının kurulması, ortak bir ticari bankanın kurulması, ortak bir sigorta şirketinin kurulması, ortak borsa şirketlerinin kurulmasının kolaylaştırması ve malzemelere bağlı ortak projelere öncelik verme meseleleri de yer aldı.

İki ülke bakanları ayrıca Suriye’nin yeniden yapım ve onarımı döneminde İran’ın tecrübelerinden yararlanılması ve İran şirketlerinin Suriye’deki bu projelerde aktif olarak yer almalarına vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu