GenelSuriye Dostları

İran ve Suriye’nin ikili işbirliğini genişletme vurgusu

İran Meclis Başkanı’nın Uluslararası İlişkiler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ve Suriye arasındaki ilişkilerin stratejik olduğunu söyledi.

İRNA’ya göre, Emir Abdullahiyan, dün yaptığı açıklamada, Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmud’la yaptığı görüşmede, bölgesel ve uluslararası gelişmelere değinerek teröristlerin kalıntılarının varlığının devam ettiğini ve Suriye’de sözde ilan edilen yabancı güçlerin, bölgenin barışı ve güvenliği aleyhinde çalıştığını söyledi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’nin Suriye’ye yönelik davranışlarını ve politikalarını eleştirdi: “Maalesef, ABD hükümeti Suriye’ye karşı şu anda Venezüella’ya müdahale ettiği gibi bir siyaset izliyor’ dedi.

Suriye’nin Tahran Büyükelçisi de görüşmede, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İran’a gelmesinin iki ülke arasındaki stratejik bağların bir işareti olduğunu ve Şam ile Tahran arasındaki ekonomik ilişkilerin genişletilmesi gerektiğini vurguladı.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün bağımsızlığına ve korunmasına değinen Adnan Mahmud, ABD’nin Suriye topraklarından ayrılmasını vurguladı ve ABD’nin Suriye’ye yönelik tutumlarını müdahaleci ve çelişkili olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu