Genel

İran ve Türkiye gümrüklerinde engeller kaldırıldı

İran gümrük genel müdürü Mesud Kerbasyan, İran ve Türkiye arasında yıllık ticaret hacminin 30 milyar dolara yükselmesi için gümrüklerdeki engellerin kaldırıldığını söyledi.
İRİB ajansına göre, Kerbasyan, dün Tahran’da Türkiye gümrük genel müdürü Cenab Aşçı ile görüşmesinde, İran ve Türkiye yetkililerinin her zaman yıllık 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin gerçekleşmesine vurgu yaptıklarını belirterek, bu durumun iki ülke gümrüklerinin sorumluluğunu arttırdığını ve iki ülkenin ticari ilişkilerini kolaylaştırması gerektiğini söyledi.
Cenap Aşçı, sözkonusu görüşmede, İran ve Türkiye gümrüklerinin yıllardır yaptıkları işbirlikleriyle, bölgede güvenlik, barış ve sebatın temelini attıklarını gösterdiklerini belirterek, iki ülkenin bu yönde ilişkilerini ve işbirliklerini geliştirmesi gibi önemli bir görevlerinin olduğunu söyledi.
Türkiye gümrük genel müdürü de, iki ülkenin yıllık 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmini gerçekleştirecek olmasının önemli bir konu olduğunu belirterek bundan dolayı iki ülkenin her alanda kolaylıklar sağlaması ve kanunsuz ticaretin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu