Suriye Dostları

İran’da korona test kapasitesi günde 40 bine çıkarılıyor

İran’ın Pastör Enstitüsü Başkanı Alirıza Bigleri, korona virüs test kapasitesi günde 40 bine çıkarılabileceğini açıkladı.

Pazartesi günü Tahran’da Dünya Sağlık Örgütü DSÖ temsilcisi ve korona virüs salgını ile milli mücadele merkezinin ortak oturumunda konuşan Bigleri şöyle ekledi:

İran’da gerçekleştirilen çalışmalarla beraber korona test sayısı günde 200’den 15 bine çıkarıldı ve aynı sistem kapasitesini üç kat kadar arttırabilir.

Başka ülkelerin korona virüs salgını ile mücadelede uygulamalarına işaret eden Bigleri, İngiltere gibi bazı Avrupa ülkeleri seroloji testi üzerinde durduğunu, fakat elde edilen bilgilerin çok muğlak ve kafayı karıştırdığını gözlemlediklerini kaydetti.

İran Dünya Sağlık Örgütü açısından büyük başarı sayılan PCR testini uyguladığını, bu test hem daha hızlı sonuç verdiğini, hem bedeli daha düşük olduğunu ifade etti.

İran’da bilim temelli bir firmanın Başkanı olan Vahid Yunesi ise PCR metodu ile Kovid-19 hastalığını tespit eden tanı kiti ürettiklerini belirterek şöyle dedi: kovid-19 tanı kitini tasarlamaya başladığımız ilk andan itibaren seri imalatı imkanı üzerinde durduk ve böylece 40 milyon tanı kiti üretebilecek altyapıyı oluşturduk. Şu anda Almanya ve Türkiye gibi 60’ı aşkın ülke bu kitleri satın almak üzere siparişte bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu