Suriye Dostları

İran’da koronalı hastaların tedavisi için plazma tedavisi faaliyete başladı

İran Plazma Tedavi Uygulaması Başkanı Hasan Ebulkasemi, koronadan iyileşenlerin plazmasını bu hastaların tedavi yöntemlerinden biri olarak kullanma uygulamasının 6 vilayette faaliyete başladığını belirtti.

İRNA’ya konuşan Ebulkasemi, vücudun bağışıklık sisteminin çok şiddetli tepkisinin koronalı hastaların ölümüne yol açtığına ve koronadan iyileşen hastaların plazmasının hastaların tedavi işlemlerindeki etkin rolüne işaretle, ilk araştırma sonuçlarının bu uygulama ile durumu kötü olan koronalı hastalarda ölüm oranında yüzde 40’lık azalma olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Bu arada, İran Korona ile Mücadele Bilim Komitesi Başkanı Mustafa Kanii, halihazırda ülkemizdeki 3 bilgi tabanlı şirketin koronaya özel antikoru (immünoglobulin) için faaliyet gösterdiğini ve yakında bu konuda iyi haberlerin duyurulacağını açıkladı.

Televizyonda katıldığı bir programda konuşan Kanii, koronavirüs salgını ile ilgili mücadele alanında yapılan faaliyetlere değinerek, ‘ immünoglobulin (IVIg) üretimi ile ilgili olarak 2 bilgi tabanlı şirketimizin bu alanda faaliyete başladığını ve diğer bir firmanın da bu konuda hazırlıkları olduğunu söyleyebilirim’ diye belirtti.

‘Bu da İran’da immünoglobulin üretimi kararını verdiğimizi ve 3 bilgi tabanlı şirketin üretim için çalıştığı anlamına gelmektedir diyen İran Korona ile Mücadele Bilim Komitesi Başkanı Mustafa Kanii, ‘Başka bir deyişle biz immünoglobulin denilen koronaya özel antikoru üretmeye yaklaşmış durumdayız’ diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu