Suriye Dostları

İran’dan ABD hükümeti ile polisine: Şiddeti durdurun

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, bugün düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, bugün düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

ABD’nin Minneapolis kentinde 25 Mayıs’ta polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından patlak veren protestolara değinen Musevi, Amerikan halkına seslenerek, dünyanın zulme uğrayan Amerikan halkının sesini duyduğunu ve onların yanında yer aldığını söyledi.

Musevi, “ABD rejimi aynı zamanda ülke içinde ve dışında şiddet ve zorbalık arıyor. Bugünlerde dünya halkının gözü önünde şiddete son verilmesini isteyenlerin barışçıl protestolarını azami ölçüde bastıran Amerikan polisinin gösterdiği şiddetten derin bir üzüntü duyuyoruz” dedi.

‘Sivillere yönelik şiddeti durdurun’

ABD hükümeti ve polisine İngilizce seslenen Musevi, “Sivillere yönelik şiddeti durdurun ve insanların nefes almasına izin verin” ifadesini kullandı.

Musevi, ABD’de yaşanan olaylarda İran’ın parmağı olduğunu öne süren ABD’li bir yetkilinin iddiasına tepki göstererek, “ABD’nin iç işlerine herhangi bir müdahaleyi reddediyoruz; Ancak bu ülkede meydana gelen olaylardan üzüntümüzü ve endişelerimizi dile getirmekten kaçınamayız” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu