Suriye Dostları

İran’dan ABD’ye: Gelin, savaş olmadan akıllı bir şekilde buradan gidin

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Amerika’nın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesini büyük bir hata olduğunu ama daha büyük hatayı buna susan Avrupa’nın yaptığını belirtti.
Arabistan ve İsrail’deki aşırıların Trump’ı oyuna getirdiklerini ve İran’ın nükleer anlaşmasından çekilen Amerika’yı daha zor durumda bıraktıklarını belirten Ruhani, şöyle devam etti: “Bugün bu nükleer anlaşmadan çekilmenin ne kadar yanlış olduğunu gördünüz. Kasım Süleymani’yi şehit etmekle bu yanlışı daha da büyüttüler ve bölgede çok büyük bir hata yaptılar. Yemen’de hata yaptılar ve hala yapıyorlar. İran’ın petrol satışına Ambargo koyarak bir başka hatayı tekrarladılar. Bu zihniyetten vazgeçmenizi öneriyorum. Siz hatanızdan vazgeçerseniz bölgede yeniden huzur sağlanabilir. Amerika’nın yarattığı bu güvensiz ortamda bundan sonra sadece Amerika değil Avrupa askerlerinin de güvende olmaması muhtemel… Biz bunu silah zoru ile yapılacak diye demiyoruz, gelin savaş olmadan akıllı bir şekilde buradan gidin. Bu sizin kendi lehinize…”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Amerika’nın bölgede yarattığı güvensizliğin kimsenin lehine olmadığını sadece Amerika değil Avrupa ve Asya’nın da bölgedeki güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü vurguladı. Ruhani ayrıca, bu güvensiz ortamda her hadisenin vuku bulabileceğini söyledi. Bunu telafi etmenin tek yolunda bölgedeki bütün milletlerin canilere karşı el ele vermesi ve dayanışması olduğunu vurguladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı