GenelSuriye Dostları

İran’dan NATO’ya sert uyarı!

İran Savunma Bakanı: Suriye-Türkiye sınırlarında gerginlik bölge güvenliği lehine değil

İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, NATO’nun Türk jeti krizi ile ilgili tutumunu sert şekilde eleştirdi

Tahran’daki basın toplantısında gündeme ilişkin açıklama yapan İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi Suriye-Türkiye krizi özellikle de NATO’nun bu husustaki tutumu konusunda İran’ın iki ülkenin de meseleleri müzakereyle çözmesi gerektiğine inandığını belirtti.

İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Türk keşif uçağının düşürülmesi ardından NATO’nun Suriye’ye karşı tutumunu eleştirdi, iki Müslüman ülke Türkiye ve Suriye ilişkilerinin, Batılı ülkeler tarafından belirlenmemesi gerektiğini söyledi.

Ankara-Şam arasında yükselen tansiyonunu değerlendiren general Vahidi, her iki ülkeden konuyu kendi aralarında diyalogla çözmelerini isteyerek, var olan tansiyonun bölge barışı ve güvenliğine zarar verdiğini ve düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

NATO’nun dünkü Suriye’ye karşı sert çıkışının nedeni ile ilgili soruya karşılık, İranlı bakan, “NATO ve Batılı ülkelerin bu çıkışı, onların Suriye yönetimine karşı siyasi tutumundan kaynaklanıyor. İki Müslüman ülkenin ilişkileri Batılı ülkeler tarafından belirlenmemelidir, belki kendileri aralarında sorunları halletmeliler. NATO veya yabancı her hangi bir gücün konuya girmesi büyük bir yanlıştır ve yapılmamalı” diye konuştu.

Vahidi, NATO’nun Suriye aleyhindeki sert tutumunun siyasi konumundan kaynaklandığı batının Suriye’ye karşı tutumlarının ise doğru olmadığını söyledi.

İki ülkeden sorunlarını birlikte ve diyalogla çözmesini isteyen Vahidi, “Gerginlik, bölge ülkelerini daha büyük krize sokacak meseleye dönüşebilir. Yanlış yolun devam ettirilmesine ısrar edilmemeli ve sorunu, milli egemenliğine saygı çerçevesinde diyalog yöntemi ile çözmek gerekir” dedi.

Vahidi, “İki ülke arsında gerginlik varsa, bir uçak, yanlışlıkla bile olsa, karşı ülkenin sınırı geçerse o ülkenin reaksiyon göstermesi doğal bir hareket” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı