GenelSuriye Dostları

İran’dan Suriye yalanlaması

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika ülkeleri yardımcısı, el-Hayat gazetesinin yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın da Beşar Esad’ın gitmesini kabul ettiği yolundaki iddiasının asılsız olduğunu bildirdi.
Fars Haber Ajansı muhabirinin sorularını cevaplandıran İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika ülkeleri yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’a karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın da Beşar Esad yönetiminin gitmesi konusunda Batılıların teklifinin İran tarafından kabul edildiği yolunda el-Hayat gazetesinde çıkan haberin tamamen asılsız olduğunu bildirerek, bizzat Suriye halkının kendisinin kendi kaderlerini belirleme yetkisine sahip olduğunu ilan etti.
İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika ülkeleri yardımcısı, hatta Moskova’da düzenlenen Rusya-ABD görüşmesinde dahi Beşar Esad’ın kalıp kalmayacağı konusunda tek karar verecek merciinin Suriye halkının olduğunu ilan edildiğini belirtti.
El-Hayat gazetesi, Batı İran’a Suriye’de değişimi kabul etmesi karşısında yaptırımların hafifletileceğini teklif ettiğini ve İran’ın bu teklif kabul ettiğini iddia etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı