SURİYE

İran’dan, Suriye’deki yasa dışı yabancı güçlerin çekilmesine vurgu

İran’ın BM Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi Suriye’de yasadışı olarak bulunan tüm yabancı güçlerin, hiçbir önkoşul veya gecikme olmaksızın bu ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi.

İranpress haber ajansının bildirdiğine göre Emir Said İrevani şunları kaydetti:

“Sakin güvenlik atmosferine rağmen Suriye hala ciddi zorluklarla karşı karşıyadır; bunların en ciddisi, bu ülkenin bazı kısımlarını işgal eden yabancı güçlerdir. Güvenlik Konseyi tarafından tanınan ve bazı bölgeleri kontrol altına alan terörist grupların yanı sıra İsrail rejiminin Suriye’ye yönelik sürekli saldırganlığı da uluslararası hukukun açık bir ihlalidir.”

“Bu arada İsrail rejiminin sivillere ve sivil altyapıya yönelik aralıksız füze saldırıları Suriye’deki durumu karmaşıklaştırıyor, insani faaliyetleri sekteye uğratıyor ve insani yardım erişimini engelliyor. İran İslam Cumhuriyeti, İsrail rejimini bu kadar bariz bir ihlalden dolayı şiddetle kınıyor.” diyen İrevani “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye krizinin barışçıl bir şekilde, BM Tüzüğü ve uluslararası yasalara dayalı olarak, ayrıca Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına, ulusal egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı gösterilerek çözülmesi gerektiğini her zaman beyan etmiştir.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu