GenelSuriye Dostları

İran’ın BM elçisi: Dünya toplumu Suriye krizinin bitmesi için siyasi süreci desteklesin

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler elçisi, Suriye’de yıllar süren çatışmaların ardından, krizin sona ermesi için dünya toplumu tarafından siyasi sürecin desteklenmesini istedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Suriye konulu Güvenlik Konseyi’nin dünkü oturumunda konuşan İran elçisi İshak Al-ı Habib ülkelerin Suriye’nin onarılması ve mültecilerin ülkelerine dönmelerine destek vermeleri gerektiğini vurgulayarak, Suriye yönetiminin izni olmadan bu ülkede olan yabancı güçlerin Suriye’den çıkmaları gerektiğini söyledi.
Suriye kaderinin sadece Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiğinin altını önemle çizen İran ilçesi, diğer ülkelerin Suriye’de siyasi süreci kolaylaştırmaları ve Kendi görüşlerini Şam yönetimine dikte etmeye yönelik her türlü çalışmadan sakınmaları gerektiğini söyledi.
Astana süreci garantör ülke dışişleri bakanlarının son Cenevre görüşmelerini ve Birleşmiş Milletler genel sekreteri Suriye özel temsilcisi ile görüşmelerine değinen İshak Al-ı Habib, Suriye anayasa komitesinin kurulması bağlamında ilerlemelerin sağlandığını, bu alandaki çalışmaların azimle sürmesi gerektiğini söyledi.
İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler elçisi ayrıca halihazırda Suriye’ye uygulanan yaptırımlara değinerek yaptırımların İptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu