GenelSuriye Dostları

İran’ın istişareleri Musul’daki zafere yol açtı

Meclis Başkanı Ali Laricani Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı’yla yaptığı görüşmede, İran’ın Irak’ın içinde bulunduğu krizi atlatmasına dek bu ülkenin yanında yer almaya devam edeceğini açıkladı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı Seyyid Ammar Hekim’le yaptığı görüşmede, “İran, Irak’ın içinde bulunduğu krizi atlatmasına dek bu ülkenin yanında yer almaya devam edecek. Irak’ın bölgede önemli etkiye sahip olduğundan dolayı bu ülke bölünmemelidir, zira bundan yararlanacak tek taraf Siyonistlerdir” şeklinde konuşptu.

DEAŞ’ın yenilmeye yön tuttuğunu belirten Laricani, sözlerini şöyle sürdürdü: DEAŞ terör örgütü Irak’ta büyük bir darbe almıştır. Irak ulaştığı bu zaferi, savaş sonrası sorunlarını atlatmak için tedbirli şekilde ileriye götürmelidir.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinen İslami Şura Meclisi Başkanı, “Ticaret alanında karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için büyük bir kapasiteye sahibiz ve bankacılık alanındaki engellerin kaldırılmasıyla bu konuda daha da gelişeceğiz” değerlendirmelerini yaptı.

Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı Seyyid Ammar Hekim de bu görüşmede şu açıklamaları yaptı: Kannatimize göre, Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele etmezsek bunu dünya genelinde yapmaya mecburuz. İran İslam Cumhuriyeti’nin DEAŞ karşıtı mücadele alanında Irak’la birlikte diğer ülkelere ettiği istişareler günümüzde Musul’da ulaşılan zaferlere yol açtı.

Hekim sözlerine şunları da ekledi: Irak’ın bölünmesi tüm bölgeyi etkileyecek ve sürekli Kürtlerle Şiilerin arasını bozmak isteyenlerin lehine olacaktır. Ortadoğuda ciddi bir ortak arayışında olan Siyonist Rejim, Kuzey Irak’ta referandum yapımını destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı