Genel

İran’ın Latin Amerika’daki sadık dost ve müttefiği olan ülkeler, korsan İsrai’i tecrit edici karar ve yasayı onayladılar

İran’ın Latin Amerikadaki Sadık Dost Ve Müttefiği Olan Ülkeler, Korsan İsrai’i Tecrit Edici Karar Ve Yasayı Onayladılar. Aralarında, Bolivya, Venzüella, Şili, Arjantin, Uruguay, Küba, Domonik Cumhuriyeti, Suriniam, Paraguay, Ekvador, Nikaragua Ve Brezilya ile birlikte, latin amerikanın tanınmış müziksiyenler, profesörler, Akademisyen ve ünlü yazarların da katıldığı toplantıda, korsan israil karşıtı söylemleri, kanun ve yasa halinde taslak hazırlayarak onayladılar.

İsrail Karşıtı Alınan Kararlar Aynen Şöyle: Bildiride ABD’nin emperyalist politikalarına da değinildi. ABD’nin İsrail’i siyasi, ekonomik ve askeri olarak destekleyip ona arka çıktığına dikkat çekilirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) de “olağanüstü hareketsizliğine” vurgu yapıldı. Açıklamada, Avrupa Birliği’nin suç ortaklığının da altı çizildi.

Açıklamada Morales’in “Boykot, Tecrit Etme ve Yaptırım” kampanyasına destek ilan edilirken, İsrail’i durdurmak için aktif ve yaratıcı dayanışmanın zamanı geldiği söylendi.

Evo Morales’in 30 Temmuz tarihinde İsrail’i “terörist devlet” ilan ederek ülkesiyle olan vize anlaşmasını iptal etmesinden esinlenen bildiri, “Filistin’i Savunurken” başlığını taşıyor. Bildiri, Filistin halkına yönelik, yerinden etme ve sömürgeci işgal yoluyla kurulan İsrail devletinin soykırımcı saldırısını kınarken, Filistin halkının İsrail’e karşı gösterdiği kahramanca direniş selamlandı.

Onlarca sanatçı ve siyasetçi, İsrail’in Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ten çekilerek 1967 sınırlarına dönmesini; yasadışı duvar ve yerleşim birimlerinin sona erdirilmesini ve 1967 yılında BMGK tarafından kabul edilen ancak İsrail tarafından görmezden gelinen, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının sağlanması gerektiğini ilan etti. Açıklamada, birbirine eşit iki devletli çözüm önerildi.

Açıklama, “İsrail terörizmine ve ABD emperyalizmine karşı, Filistin ve tüm dünya halklarının kendi kaderini tayin hakkının yanındayız!” diyerek sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu