GenelSuriye Dostları

İran’ın net görüşü Irak’ın toprak bütünlüğünden yanadır

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada; Barzani’nin Irak’tan ayrılmak için referandum tarihi vermesini eleştirerek, tüm Irak halkının menfaatini en iyi tek parça bir Irak sağlar dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu gerçekleştireceği haberi ile alakalı olarak yaptığı açıklamada; “İran’ın ilkesel ve net görüşü Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklemektir. Bölgesel Kürdistan Yönetimi Irak Cumhuriyeti’nin bir bölümüdür, tek taraflı olarak Irak’ın milli ve kanuni çerçevesi dışında Irak’ın ve bölgenin şimdiki karmaşık durumunda Irak’ın istikrarsızlığının devam etmesini isteyenler tarafından yeni sorunların oluşturulması için yapılmış bir plandır.” dedi.

Kasımi; “Tek parça olan, istikrarlı ve demokratik bir Irak, çeşitli kavmiyetler ve mezheplerden olan bu ülkenin tüm halkının menfaatlerinin korunmasını sağlayacaktır. Bu gün Irak’ın her zaman olduğundan daha çok sakinliğe ve milli birliğe ihtiyacı vardır. Erbil ile Bağdat arasında olan ihtilaf; milli diyalog, anlaşma ve Irak anayasasına uygun olarak halledilmelidir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu