GenelSuriye Dostları

İran’ın Suriye büyükelçisi: İran Suriye’ye silah göndermiyor

İran’ın Suriye büyükelçisi, Irak dışişleri bakanının İran’ın Irak’a silah gönderdiği yönündeki iddiasını reddetti.
Muhammed Rıza Rauf Şeybani, İran öğrenci haber ajansı İSNA’ya verdiği demeçte, Irak dışişleri bakanı Huşyar Zibari’nin İran’ın Suriye’ye silah gönderdiğine dair iddiasına temasla, ‘İran Suriye’ye kesinlikle silah göndermiyor’ dedi.
İran’ın Şam büyükelçisi, Suriye’nin askeri açıdan İran dahil bir başka ülkenin yardımlarına ihtiyacı olmayacak derecede güçlü olduğunu belirterek, ‘Zira, Suriye halkı da, gönüllü olarak kurdukları sivil toplum örgütleri şeklinde terör gruplarına karşı ciddi bir mücadele vermektedir’ dedi.
Rauf Şeybani, İran’ın Suriye konusundaki tutumu ve girişimlerinin, yalnızca Suriye’ye manevi ve siyasi destek amaçlı olduğunu belirterek, ‘zira, İran Suriye’yi bölgede direnişin direği olarak görmektedir’ dedi.
İran büyükelçisi, ayrıca Cenevre’de Suriye’de barış yollarının ele alınması amacıyla yapılması planlanan Cenevre-2 oturumuna da temasla, bu oturumun Eylül ayına ertelenmesinin başlıca sorumlusunun da Amerika’nın oturumun düzenlenmesi için üzerine düşen taahhütleri yerine getirmemesi olduğunu söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı