Genel

İran’ın Suriye büyükelçisi: İranlı diplomatların şehit edildiğine dair belge yok

İran’ın Suriye büyükelçisi Muhammed Rauf Şeybani, Lübnan’da (1982’de) kaçırılan İranlı 4 diplomatın şehid edildiğine dair bu zamana kadar her hangi bir belge ve delil olmadığını söyledi.
Şeybani, İRNA ajansına dün yaptığı açıklamada, sözkonusu diplomatların şehit edildiklerine dair hiç bir belgenin olmadığını ve bunların hayatta olabileceğini ve büyük ihtimalle terör rejimi İsrail’in işgalindeki Filistin topraklarına götürülmüş olabileceklerini söyledi.
Şeybani, uluslararası konvansiyona göre her ülkenin o ülkedeki diplomatların can güvenliğinden sorumlu olduğunu ve Lübnan hükümetinin bu zamana kadar bu konuda İran’la dert ortaklığı içinde olduğunu ve bu konunun netliğe kavuşması için işbirliği yaptığını da hatırlattı.
İran büyükelçisi, Lübnan’ın özel şartları ve bu ülkenin bir bölümünün siyonist İsrail tarafından işgal edilmesine ve de ayrıca Lübnan’da faaliyet gösteren illegal silahlı örgütlerin varlığına da temasla, bu şartlardan dolayı Lübnan hükümeti, askeri ve güvenlik birimlerince bu ülkenin hakimiyetinin tam olarak sağlanamadığına dikkat çekti.
Bilindiği gibi 4 temmuz 1982’de Lübnan’da İranlı 4 diplomat siyonist rejim İsrail işbirlikçilerince kaçırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu