Suriye Düşmanları

İranın Suriye Büyükelçisi Muhammed Rauf Şeybani:“İranlı Ziyaretçileri Kaçıranların Komuta Yeri Türkiye’dedir”

İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye Büyükelçisi Muhammed Rauf Şeybani, Mehr Haber Ajansı ile yaptığı söyleşide, Suriye’deki gelişmeler konusunda ve de kaçırılan İranlıların akıbeti hakkında açıklamalarda bulundu.

Kofi Annan Planı’nın, Suriye’deki krizin çözümü açısından mevcut tek plan olmadığını belirten Şeybani, daha önce de Arap girişimi tasarısının gündeme geldiğini ve bu planın tasarımcılarının hedeflerinde mutabakat sağlanamadığından Suudi Arabistan ve Katar’ın tarafından planın bozulduğunu söyledi.

Bu hedeflerden birinin orduyu şehirlerden çıkarıp yerine silahlı güçleri ve muhalifleri koymak olduğunu ama bu planın sonuç vermediğini çünkü halkın ekseriyetinin hükümet karşıtı olmadıklarını belirten Şeybani, Şam’da ve Halep’te nizamın temellerini sarsmak için ve halkı sokaklara dökmek için çok uğraşıldığını fakat buna imkân olmadığını söyledi.

Diğer taraftan Suriye’deki Arap gözlemci heyet başkanı Sudanlı Muhammed el-Dabi’nin raporunda, Suriye’de ‘silahlı bir gücün varlığının’ belirtildiğini ve de yaygın temizleme operasyonu için Suriye Hükümeti’ne meşruiyet verdiğine işaret eden Şeybani, bu şekilde Suriye Hükümeti karşıtı ‘silahlı bir gücün varlığının’ ilk kez teyit edildiğini, bunun ardından Humus’taki operasyonunun yapıldığını söyledi.

Kofi Annan Planı’nın ise planın nasıl yönetildiğine bağlı olarak hem bir tehdit hem de bir fırsat olduğunu belirten Şeybani, planın iki tarafı bulunduğunu ve mukabil tarafın plandan istediği sonucu elde etmeye çalışacağını belirtti.

Suriye’de kaçırılan İranlıların son durumu konusunda İrna’nın sorusuna da cevap veren Şeybani, toplam olarak iki grup İranlı ziyaretçinin yani 11 kişilik iki grup halinde toplam 28 İranlı ziyaretçi ve 7 İranlı mühendisin rehin alındığını belirterek, uğraşıları sonucu 11 kişilik bir ziyaretçi grubunun serbest kaldığını, ikinci gruptan da 5 İranlı ziyaretçinin serbest kaldığını ve de son tahlilde silahlı güçlerin elinde halen 13 kişinin bulunduğunu söyledi.

İranlı ziyaretçileri kaçıran gruptaki kişilerin ‘toplu olarak’ ve de Suriye dışından ve Türkiye’den komuta edildiklerini belirten Şeybani, son aldıkları bilgilere göre İran vatandaşlarının halen Suriye topraklarında olduklarını belirtti.

Hali hazırda İran Kızılay’ı tarafından Suriye’deki çatışmalardan dolayı zarar görmüş bölgelere ilaç, yiyecek, giyecek, çadır ve benzeri insani yardımların gönderildiğini belirten İran’ın Suriye Büyükelçisi, en kısa sürede bir seri tıbbi olanakların da Suriye halkına sağlanacağını ifade etti.

Şeybani, Arap Ligi’nin, Suriye krizinin başından beri gündeme gelen, İran, Rusya ve Suriye çözümüne kabul etmek zorunda kaldığını ve de her yolu denedikten sonra, artık Suriye’deki krizin tek çözümünün diyalog olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu