GenelSuriye Dostları

İran’ın Suriye krizinin çözümü için çabaları sürüyor

İMGYK sekreteri Said Celili, Tahran’da Suriyeli grupların arasında koordinasyon komitesi başkanvekili Heysem Mena ile görüşmesinde Suriye milletinin izzetine bağlı olduğunu belirterek Suriye milletinin maslahat ve çıkarları, bu ülkede her türlü ateşkes ve şiddeti durdurma planında öncelikler arasında yer alması gerektiğini, Suriye halkı kendi kaderini kendisi belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Celili, Suriye’de özgürlüğün inşa edilmesi yolunda engel çıkaran ülkelerin sadece sorunu daha karmaşık hale getirdiklerini vurguladı. Suriye’nin milli diyaloğa ihtiyacı olduğunu belirten Celili, İran Suriye’de özgür seçimler düzenlenmesine ve insani yardımlar sunmaya hazır olduğunu ifade etti. Siyaset uzmanları Suriye krizinden tek çıkış yolunun barışçıl çözüm yolları olduğunu belirtiyor. Ancak Suriye krizi, bu ülkenin dışında yer alan güçlerce körükleniyor. Nitekim Suriyeli muhalif grupların, Doha zirvesinden sonra saldırgan tavrının arttığı gözleniyor.

Bundan bir süre öncesine kadar Suriye’de silahlı teröristler sadece hafif silahlarla donatılmıştı, ancak şimdi daha ağır silahlar ve hatta karadan havaya füzeler kullandıkları gözleniyor. Kuşkusuz bu silahları başka ülkeler silahlı teröristlere sunuyor. Suriye milli konseyi kurulmadan ve Fransa tarafından tanınmadan önce Doha zirvesinde Suriyeli muhalifleri destekleyen ülkeler hatta bu tür silahları kimlere vereceklerini belirlediler. Nitekim şimdi Suriye halkı amansız ve amaçsız bir katliama maruz kaldığı ve Suriyeli muhaliflerin Amerika ve bazı bölge ülkelerinin sınırsız mali desteği ile Suriye yönetimini devirmekten başka hiç bir şey düşünmediği anlaşılıyor. Bu şartlarda tarafsız gözlemciler Suriye krizinden çıkış için ancak Suriyeli tarafların görüşme masasına oturması gerektiğini ve Suriye krizinin çözümü için sunulan çözümlerin uluslararası yasalara uygun olması gerektiğini vurguluyor. İran bu çerçevede geçenlerde Suriyeli muhaliflerin bir araya geldiği milli diyalog konferansına ev sahipliği yaptı.

Tahran zirvesinde milli diyalog sürecine vurgu yapılırken, bu sürecin Suriye’de tüm kesimleri ve Şam yönetimini bir arada kapmasına dikkat edildi. İran ister Kofi Annan döneminde ister şimdi Ahdar İbrahimi BM’yi temsilen Suriye krizine çözüm ararken, aktif bir diplomasi izledi ve Kahire zirvesine de katıldı. İran hâla Suriye yönetimi ile muhalifler arasında barışçıl bir diyalog kurulması için çaba harcıyor. Çünkü Suriye’de savaşa doğru adım atmak Suriye krizini çözemediği gibi bölgeyi ateşe vereceği kesindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı