Suriye Dostları

İran’ın Suriye’nin yeniden inşasında işbirliği kararlılığına vurgu

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı General Emir Hatemi, İran’ın Suriye’nin yeniden inşa sürecinde Suriye ile işbirliğini sürdürme kararlılığını vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat Tahran’daki temaslarının devamında İran Savunma Bakanı General Hatemi ile görüştü. Görüşmede Hatemi, düşmanın İran milletine yönelik herhangi bir eylemden kaçınmadığına değinerek, ‘Son yıllarda Suriye için de aynı durum söz konusudur’ dedi.
Şehit General Süleymani ve Mohsen Fahrizade’nin alçakça suikaste kurban gittiklerine dikkati çeken General Hatemi, ‘Düşmanın bu düşmanca eylemleri çaresizlikten kaynaklanıyor’ diye belirtti.
General Hatemi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye’nin yeniden imar sürecinde bu ülke ile işbirliğini sürdürmeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da bu görüşmede yaptığı açıklamada, İran düşmanlarının Şehit Fahrizade’ye yaptığı suikastı Suriye devleti adına kınayarak, ‘İran silahlı kuvvetleri, ABD ile İsrail rejiminin düşmanlığına rağmen ilerlemeye devam ediyor ve bu da bir onurdur. Bu suikastler asla İran’ın bilimsel hareketini engellemeyecektir’ diye konuştu.
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat göreve geldikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini İran’a gerçekleştirerek, dün ilk kez İranlı mevkidaşı Zarif ile, bugün ise Cumhurbaşkanı Ruhani ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Amiral Ali Şemhani ile bir araya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu