GenelSuriye Dostları

İran’la Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler bölge istikrarı açısından önemlidir

İran Dışişleri Bakanı dün, Lübnan Cumhurbaşkanıyla görüştükten sonra, bu ülkede kapsamlı bir hükümet kurulmasıyla istikrarın sağlanması temennisinde bulundu.

Bir heyete Başkanlık ederek Lübnan’a giden Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Babeda’da ülkenin Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Lübnan’da kapsamlı bir hükümet kurulmasıyla ülkede istikrar ortamının sağlanması temennisinde bulundu.

“El Neşra”nın bildirdiğine göre, Dışişleri Bakanı Zarif daha sonra Lübnan’da olumlu, vahdet ve istikrar havası oluşmasında Süleyman’ın oynadığı role değinerek “İran’la Arap ülkeleri ve özellikle de Suudi Arabistan arasında iyi ilişkiler olması, bölge istikrarı açısından büyük bir önem taşıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Zarif, Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman’la görüşmesinde, İran’ın Beyrut Büyükelçiliğine yapılan bombalı saldırı olayından sorumlu olanların Lübnan’da gözaltına alınmalarından dolayı takdir ve teşekkürlerini ifade etmenin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de bu hususla ilgili takdir ve teşekkür mesajını Süleyman’a iletti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman da bu görüşmede, İran’ın bölge ve uluslararası düzeylerde gösterdiği çabaları ve bu çabaların genel olarak olumlu etkiler bıraktığının altını çizerek, İran’la Arap ülkeleri arasında teamülün şart olduğu ve bu durumun Ortadoğu’da istikrar ortamının korunması yolunda büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı