GenelSuriye Dostları

İran’la Suriye arasındaki stratejik ilişkilerin önemine vurgu yapıldı

İran cumhurbaşkanı Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı Saidlu, Suriye-İran stratejik ilişkilerinin önemini belirterek, bu ilişkilerin sağlık ve tıp sektörleri başta olmak üzere her alanda pekiştirilmesi gereğini vurguladı.

Bugün Tahran’da Sağlık Bakanı Vail Halaki ve beraberindeki heyetle ile bir araya gelen Saidlu, Suriye’yi, halkını, istikrar ve güvenliğini hedef alan terör eylemleri ve medya dezenformasyon kampanyalarını kınayarak ülkesinin, maruz kaldığı komployla mücadelesinde Suriye’nin yanında olduğunu ifade etti.

İran cumhurbaşkanı Yardımcısı, ülkesinin Suriye’yle tam işbirliğine ve sağlık sektörü için gerekli tüm yardım ve desteği sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Diğer yandan Bakan Halaki, sağlık sektörünün uğradığı terör saldırıları sonucu maruz kaldığı zarara işaret ederek Suriye halkının direnmesi ve reform sürecinde liderine destek vermesi nedeniyle vahşi bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Halaki, Suriye ile İran arasında sağlık ve tıp alanında işbirliğinin pekiştirilmesinin iki taraf arasındaki diğer işbirliği alanlarına olumlu yansıyacağını söyledi.

Bununla birlikte Sağlık Bakanı Halaki, Suriye-İran Karma Ekonomi Komisyonunda İran tarafına başkanlık eden İran Yol ve Şehir Planlama Bakanı Ali Nikzad ile görüştü.

İki taraf görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmek amacıyla sürekli işbirliği ve çalışma gerekliliğini vurguladı.

İranlı Bakan Nikzad, Suriye’nin maruz kaldığı uluslar arası ve bölgesel komploları kınarken Bakan Halaki, Suriye’de sağlık ve tıp sektörünün terör ve sabotaj eylemlerine maruz kaldığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanı, bakanlığın sağlık sektörünün terör eylemleri sonucu uğradığı hasar ve zararı telafi etmeye, hastane ve sağlık merkezlerine gerekli donanımları temin etmeye çalıştığını bildirerek İran başta olmak üzere dost ülkelerin bu konudaki desteğine işaret etti.

Sağlık Bakanı Halaki ve ona eşlik eden heyet bir dizi sağlık merkezini ziyaret ederek bu merkezlerin sundukları hizmetler hakkında ayrıntılı bilgiler aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı