Genel

İranlı eski diplomat ileri geri konuşan Suudi prense haddini bildirdi

Suudi Prens Faysal, İran’ı Suriye’nin içişlerine karışmakla, İranlı diplomat ise Suudi Arabistan’ı batılıları İran’a karşı askeri operasyon için ikna etmeye çalışmakla suçladı.

Suudi Arabistan’ın eski istihbarat başkanı Prens Turki El Faysal, İran’ın Suriye’nin içişlerine karıştığını iddia ederek, buna son vermesi gerektiğini söyledi. Suudi Prens’e beklemediği anda tepki gösteren İranlı diplomat ise, Suudi Arabistan’ı batılıları İran’a karşı askeri operasyon için ikna etmeye çalışmakla suçladı.

Almanya’nın en önemli dış politika konferanslarından “Berlin Dış Politika Forumu”nda konuşan Kral Faysal İslami Çalışmalar ve Araştırmalar Merkezi Başkanı Prens Turki El Faysal, İran’ın bölgedeki politikalarını ve Suriye’deki etkisini eleştirdi.

“Tahran’daki yeni yönetimden artık sözde değil, somut adımlar bekliyoruz” diyen Prens Turki El Faysal, “İran, Suriye’de savaşan devrim muhafızları güçlerini geri çekmeli, Hizbullah üyelerine kendi işlerine bakmaları ve Lübnan’a geri dönmelerini söylemeli. İran rejimi Suriye’nin içişlerine karışmaya son vermeli” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın seçilmesinin ardından İran’ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye kutlama mesajı gönderdiğini, Tahran ile ilişkileri iyileştirmeyi arzu ettiklerini kaydeden Prens Turki El Faysal, ancak bunun için yeni yönetimin bölgede Suriye konusunda gözle görülür, somut adımlar atmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Geçmişte uzun yıllar istihbarat başkanlığı yapan ve Suudi Arabistan’ın eski Washington Büyükelçisi olan Prens Turki El Faysal’ın açıklamalarına salonda bulunan İranlı eski büyükelçi Hüseyin Musavian tepki gösterdi.

Suudi Arabistan’ın geçmişte İran’a karşı savaş açan Saddam rejimine destek verdiğini açıklayan Musavian, Wikileaks belgelerine göre Suudi Arabistan ve Körfez Ülkelerinin batılıları İran’a karşı askeri operasyon için ikna etmeye çalıştığını kaydetti.

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Ruhani’ye yakınlığıyla tanınan Musavian, Suudi Arabistan’ın İran ile geçmişte imzalanmış olan güvenlik anlaşmasını ihlal ettiğini söyleyerek, adım atması gereken tarafın Suudi Arabistan olduğunu açıkladı.

Prens Turki El Faysal, Musavian’ın suçlamalarını kabul etmezken, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın kesinlikle mezhepler çatışmasına karşı olduğunu, mezhepler arasında diyaloga büyük önem verdiğini vurguladı.

Panel katılımcılarından Alman Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Enstitüsü (SWP) Başkanı Volker Perthes ise Suudi Arabistan’ın resmi politikası olmasa bile bu ülkedeki bazı dini grupların, bölgede Sünni-Şii ihtilafını derinleştirecek eylemler içerisinde olduklarını söyledi.

Prens Turki El Faysal, panelde katılımcıların Suriye’deki iç savaşa bitirmek amacıyla düzenlenecek Cenevre-2 Konferansı hakkındaki sorular üzerine, şu anda hükümette aktif görevde olmadığı için son görüşmelerin ayrıntılarını bilmediğini, Suudi Arabistan’ın başından bu yana siyasi bir çözümden yana olduğunu ancak kendisinin son süreçten umutlu olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı