Genel

İranlı iki öğrenci ABD’yi şikayet etti

İranlı iki öğrenci Amerika devleti bu ülkeye girişlerini engellemesi üzerine ayrı ayrı şikayette bulundu.

North Eastern üniversitesi öğrencisi Şahab Dehgani ve Harvard üniversitesinde eğitimine başlamak isteyen Reyhani İmami, Amerika iç güvenlik bakanlığına sundukları şikayette Boston7un Logan havaalanında onlara kötü davranıldığını ve Amerika devleti illegal bir uygulamada bu ülkeye girişlerine mani olduğunu belirttiler.

İranlı iki öğrenci Amerika’nın federal yetkilileri onlara söz konusu havaalanında saatlerce gözaltına alarak sorguladıklarını ve nihayetinde de onları vize sürelerinden daha fazla Amerika’da kalmak istedikleri gibi bir iddia ile suçladıklarını kaydettiler.

Dehgani ve İmami, vize sürelerinin sonunda kesinlikle Amerika’da kalmak gibi bir niyetleri olmadığını, federal yetkililer iddialarını ispat edebilecek hiç bir kanıt sunamadıklarını vurguladılar.

Reyhani İmami şikayet mektubunda halâ neden kendisine bu şekilde davranıldığına anlam veremediğini ve bu davranışın sebebi ne olduğunu bilemediğini vurguladı.

İran milletinin yanında yer aldıklarını iddia eden beyaz saray yetkilileri hatta geçerli vizeleri bulunan İranlı öğrencilerin Amerika’ya girişini engelliyor. Amerika bundan önce de hiç bir haklı gerekçe göstermeksizin İranlı 20 öğrencinin vizesini iptal etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu