Genel

İranlı şahsiyetler, Suriye’ye dayatılan yaptırımları kınayarak kaldırma çağrısında bulundu

İran Güzel Barış Uluslararası Enistütüsü Başkan Yardımcısı Saman Niyazi, Suriye’ye ABD ve Batı Devletlerince dayatılan tek taraflı zorunlu yaptırımları kınadı.

Niyazi, Batı ile ABD’nin Suriye’ye terör ve koronavirüs yayılmasından çektiklerine ilaveten dayattıkları yaptırımların insanlık hakkında bir suç olduğunu vurguladı. Niyazi, sözkonusu yaptırımların devmam etmesinin Suriye hükümetinin COVİD 19 ile mücadele çabalarının paltalayacağını ifade etti.

Niyazi, ABD yönetiminin IŞİD’i tehlikeli virüs olarak bulundurduğu, IŞİD’in Korona’dan daha az tehlikeli olmadığı, bu örgüt de ne renk ne din ne ırk ne sınır tanımadığına dikkat çekti.

Niyazi, sözkonusu terör örgütünün Suriyelilere hakkında işlediği öldürme, yurdundan etme ve altyapısını ne var ki hastaneleri ve sağlık merkezlerini yıkma suçlara işaret etti.

Kendi yönünden Ortadoğu uzmanı gazeteci Davut Bur Sıhhat, Suriye Halkına dayatılan zorba ekonomik yaptırımları kınarken, uluslararası kanuna aykırı, insan haklarına küstah bir ihlal ve kaldırılması gereken ahlaklı olmayan bir eylem olduğunu vurguladı.

İran Üniversitelerinde Kanun Hocası Avukat Hasan Esadi ise,  ABD ve Batı devletlerinin Koronavirüsün dünyaca yayılması sırasında Suriye’ye zalim yaptırımların devam etmesine karşı koymak için ortak çabalar gerektirdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu