Genel

İranlı ve Fransız yetkililer Irak ve Suriye meselelerini görüştüler

Avrupa ve Amerika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Macit Taht Revançi, Tahran’ın 5+1 grubuyla müzakerelerde 20 Temmuz’a kadar nihai nükleer anlaşmaya varmaya hazır olduğunu ifade etti.
Fransız Milli Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Odil Sug’ın başkanlığında bir heyetle Tahran’da bir araya gelen Taht Revançi, İran ile 5+1 grubu arasında devam eden müzakerelere temasla, karşı tarafın tepeden bakmacı tutumundan vaz geçmesi ve İran’ın nükleer hakkına saygı göstermesi halinde tarafların anlaşmaya varabileceğini söyledi.
Fransız Milli Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı da, İran ile 5+1 grubu arasındaki müzakerelerin nihai sonuca varmasını ümit etti.
Tahran’a gelen Fransız heyeti, Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakanı yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la da bir araya geldi. Görüşmede Irak ve Suriye’de terörizmle mücadele süreci dahil, bölgedeki son gelişmeler hakkında taraflar görüş teatisinde bulundu.
Fransız heyeti başkanı, ülkesinin bölgede terörizm ve radikalizmin yayılmasından endişe duyduğunu ifade ederek, Paris’in Tahran’ın bölgede yaşanan sorunun çözümü ve güvenliğine katkısı noktasında önemli ve etkin rolüne inandığını belirtti.
Emir Abullahiyan da, Irak ve Suriye’deki terör eylemleri başta olmak üzere bölge gelişmeleri konusunda İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumunu Fransız heyetine anlatarak, Tahran’ın bölgede halkın irade ve talebine dayalı siyasi ve demokratik sürecin takviyesine vurgu yaptığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu