FilistinGenel

İşgal Güçlerinin Gazze Şeridi’nin doğusunda Filistinlilere ateş açması sonucu 83 kişi yaralandı

İşgal güçlerinin dün (5 Nisan Cuma) ikindiden sonra Gazze Şeridi sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerine ateş açması sonucu onlarca Filistinli yaralandı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin açtığı ateş ve attığı göz yaşartıcı bombalarla 83 kişinin yaralandığını söyledi.

Bakanlık, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu ifade etti.

İkinci yılına giren Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 53’üncü Cumasında Filistinliler “Onurun Zaferi” sloganıyla düzenlenen gösterilere katılmak için Gazze Şeridi’nin doğusundaki dönüş kamplarına akın etti.

Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, yayınladığı bildiride Filistinlileri bugünkü gösterilere katılmaya davet etti.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

Bu arada, İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcülerinden Abdullatif Kanua, Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin devam edeceğini söyledi.

Kanua, Facebook sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mısır’ın arabuluculuğunda yapılan ateşkes anlaşmasının takvime göre ilerlediğini ve balıkçıların avlanma mesafelerinin 15 mile kadar çıkarılmasının anlaşmanın bir parçası olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu