FilistinGenelSuriye Düşmanları

İşgalci İsrail’in eski Savaş Bakanı Liberman, hükümete girmek için Gazze’ye karşı savaşılmasını şart koştu

İşgalci İsrail’in eski Savaş Bakanı ve İsrail Evimiz Partisi adlı aşırı siyonist partinin lideri Avigdor Liberman isteklerinin tamamı yerine getirilmeden, başta Gazze’yle ilgili olan olmak üzere kararları önemsenmeden Netanyahu’nun kuracağı koalisyon hükümetine girmeyeceğini söyledi.
Liberman bu konudaki açıklamasını İsrail Evimiz Partisi’nin parlamento grubunun toplantısında yaptı. Konuşmasında, Gazze’ye karşı bir savaş siyaseti geliştirilmesini istediğini ve burada herhangi bir uzlaşma politikasına ortak olmayacağını ifade etti.
Kendisinin şimdiye kadar hükümete girmeyi kabul etmesini engelleyen şeyin güvenlik alanıyla ilgili görüş ayrılıkları olduğunu söyledi. El-Han El-Ahmer köyünün boşaltılması ve daha başka kararlarında olduğu gibi her keresinde yaptığı her girişimde yetkilerinin elinden alınmasına razı olmayacağını ifade etti.
Daha önce Netanyahu hükümetinin ortaklarından olan Liberman altı ay önce Gazze karşısında başarısız kalınmasını ve direniş karşısında yenilginin kabul edilmesini gerekçe göstererek hükümetten çekilmişti.
Liberman hükümetten ayrılması münasebetiyle yaptığı basın toplantısında İsrail hükümetinin Kasım 2018’de kabul ettiği ateşkes anlaşmasında da Hamas’ın dikte ettiği şartlara boyun eğdiğini ve bu doğrultuda Katar’ın milyonlarının Gazze’ye girmesine razı olduğunu söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu