GenelIrak Gerçekleri

IŞİD Suriye ve Irak petrollerini çalmaya devam ediyor

Terör örgütü IŞİD, Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan bölgesinde bazı kişilerin yardımıyla bu ülkenin petrolünü ihraç ediyor.

Nun haber ajansına göre, Irak başbakanının enerji işleri eski yardımcısı Hüseyin Şehristani, yaptığı açıklamada, IŞİD’in Irak Kürdistan bölgesinde bazı tüccarların yardımıyla bu ülkenin petrol havzalarından çaldığı petrolü ihraç ettiğini söyledi.

Şehristani, Irak ve Suriye’de bir çok petrol havzasını işgal eden IŞİD’in, halihazırda petrolü varil başına 10 dolardan sattığını söyledi.

Şehristani, IŞİD’in çaldığı bu petrolü çok fazla miktarda satamayacağını çünkü petrolün boru hattından intikalinin durduğunu bundan dolayı bu örgütün tankerlerle hamilerine sattığını söylerken Kuzey Irak yetkilileri ve Türkiye’nin, IŞİD’in kaçakçılığıyla ilgili olarak Irak yönetimine bilgi vermediklerini belirterek eleştiride bulundu.

Irak petrol bakanı Adil Abdulmehdi de, 8 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, IŞİD’in Tikrit’in doğusunda yer alan Alas petrol havzasından petrolü varil başına birkaç dolara sattığını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu