GenelSuriye Düşmanları

IŞİD’den diğer silahlı terör gruplarına uyarı

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti IŞİD kendine rakip silahlı gruplardan IŞİD’e karşı savaşmaktan el çekmelerini ve bu grubun şartlarını kabul etmelerini istedi.
Anadolu ajansının bildirdiğine göre Suriye’de Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kendileriyle mücadele eden muhaliflere çatışmayı durdurmaları ve şartlarını kabul etmeleri için 24 saat süre verdiği, aksi takdirde Halep eyaletinde Suriye devletine karşı mücadeleyi sonlandıracağı öne sürüldü.
IŞİD Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani’ye ait olduğu belirtilen ve internette yayınlanan ses kaydında, IŞİD ile savaşan grupların, çatışmayı durdurmaları ve öne sürdükleri 3 şartı 24 saat içinde gerçekleştirmeleri talep edildi.
IŞİD’in şartlarının yerine getirilmemesi ve çatışmaların durdurulmaması halinde Halep’te Suriye devletine karşı verilen mücadelenin sonlandırılacağı belirtildi. Ses kaydında şartlar, “Savaşçılarımızın, yollarını kesmek üzere konulan barikatların kaldırılması, IŞİD’deki Suriyeli olsun ya da olmasın hiçbir askerin eziyet ve aşağılanmaya maruz kalmaması, tutuklu IŞİD mensuplarının serbest bırakılması” şeklinde sıralandı. Şartların uygulanma süresine dikkat edilmemesi halinde Şeyh Said, Nebl ve Zehra cepheleri ile Kuveyres Askeri Havaalanı ve Nakarin Termik Santrali’nin bulunduğu bölgede, Suriye devletiyle mücadele hatlarından geri çekileceği vurgulandı. Ses kaydında, “IŞİD’in söz konusu bölgeden çekilmesi Halep’in yıkılması anlamına gelir. Gruplar arasında ortaya çıkan fitneyi bertaraf etmek için uğraştık ama bir sonuç elde edemedik ” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı