GenelSuriye Düşmanları

IŞİD’e ayda 8 milyon dolar

IŞİD terörü ve Irak’ta son yaşanan gelişmeler dünya medyasının yakın markajında. World Net Daily internet sitesi çarpıcı bir iddia ortaya attı. Sitenin Ürdünlü kaynaklara dayandırdığı haberinde, Amerikan uzmanların, Suriye’de yönetime karşı mücadele etmeleri için onlarca IŞİD militanını Ürdün’deki gizli bir üstü eğittiği iddiası yer alıyor.

Haberde eğitim programına Türkiye ve Ürdün’ün de destek verdiği öne sürüldü. Posta 212 sitesi ise Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin IŞİD militanlarına yönelik Irak’taki olası hava harekatına sayılı günler kaldığını ileri sürdü.

Haberde Amerikan ordusunun sınırlı hava operasyonu için İncirlik Üssü’nü kullanabileceği de belirtiliyor. Wall Street Journal gazetesinde bir makale kaleme alan eski Amerikan Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Başkan Obama’nın terörle mücadele doktrininin çöktüğü değerlendirmesinde bulundu.

Bush döneminde El Kaide’nin büyük güç kaybına uğradığını savunan Cheney, Obama’nın yanlış politikaları nedeniyle bugün teröristlerin başta Irak olmak üzere Ortadoğu’da yeniden güç kazandıklarını yazdı.

Alman Noys Deutschland gazetesi, IŞİD’e ilişkin değerlendirmeleri taşıdığı sayfalarında, “Irak krizi, uluslararası kuruluşların harekete geçmesini gerektiren örneklerden biridir. Fakat hiç kimse böyle bir girişimde bulunmuyor” ifadelerine yer verdi.

Financial Times ise IŞİD’in 2012 yılından bu yana eylem ve üyelerine ilişkin ayrıntılı bir raporu okuyucularıyla paylaştı. Rapora göre örgütün 2012′den beri sadece Irak’ta gerçekleştirdiği eylem sayısı 10 bin civarında. Örgütün 15 bin militanı olduğu tespitine yer veren rapora göre, 2 bin Avrupalı militan IŞİD saflarında çatışıyor. Raporda, IŞİD’in bağışçılardan ayda 8 milyon dolar para toplandığı bilgileri de yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu