GenelIrak Gerçekleri

IŞİD’in Irak’taki uluslararası şebekesi çöktü

Irak istihbarat teşkilatı dün verdiği haberde, Irak tarihinde “terörizmin en büyük finansman çetesinin” tanımlandığını ve ortadan kaldırıldığını duyurdu.

Irak istihbarat kurumundan yapılan açıklamaya göre,  sözkonusu şebeke, dünyanın muhtelif yerlerinden karmaşık yöntemlerle para toplayıp IŞİD’e göndermekteydi. 

Irak istihbarat kurumu tarafından yapılan açıklamada, sözkonusu şebeke çökertilirken şebeke içinde başta başbakanlık ve istihbaratta olmak üzere kamuda çalışan personellerin de yakalandığını bildirdi.

Irak parlamento başkanı Muhammed el’Halbusi, teröristlerin son zamanlarda halka yönelik saldırılarını kınarken, IŞİD kalıntılarına yönelik güvenlik önlemlerinin ve mücadelenin arttırılması gerektiğini bildirdi.

Irak Milli Hikmet Hareketi lideri Seyyid Ammar Hekim,  güvenlik kurumlarının,  canileri tutuklamak için çok hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Bu arada Irak’ta son zamanlarda Iraklı parti ve sivil toplum kuruluşlarının bu ülkede bulunan Amerikan güçlerine yönelik tepkileri artarken yapılan gösterilerde ABD güçlerinin derhal Irak’tan çıkmaları istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu