GenelIrak Gerçekleri

IŞİD’in Musul barajına yerleştirdiği bombalar temizleniyor

IŞİD’in Musul barajını ele geçirdikten donra barajın birçok yerine bombalar yerleştirdiği açıklandı.

Kurdpress haber ajansına demeç veren Peşmerge Bakanlığı Enformasyon Sorumlusu Halgurt Hikmet, IŞİD’in baraja yerleştirdiği bombaların tamamen temizlenmekte olduğunu söyledi.

Halgurt Hikmet, “Musul Barajı, şu an tamamen Kürdistan Bölgesi güvenlik güçleriyle Irak ordusunun kontrolü altında bulunuyor. Ancak IŞİD, hedefli ve planlı bir şekilde barajın birçok yerine bombalar yerleştirmişti” dedi.

Yerleştirilen bombaları temizlemek için görevlendirilen ekibin çalışmalarına başladığını belirten Hikmet, “bombaların patlama tehlikesinden dolayı çalışmalar yavaş ilerliyor; ancak çalışmalar devam ediyor” dedi.

Halgurt Hikmet, Musul barajının zarar görmesinin yaratacağı tehlike ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Musul barajı birçok tehdit ve tehlikeyi beraberinde getirebilir. Herhangi bir olay Irak’ın birçok kentinde telafisi mümkün olmayan facialara neden olabilir. Barajın infilak etmesi durumunda Musul kenti 11, Kerkük 4, Bağdat 5 metre sular altında kalır. Birçok ilçe ve köy ise tamamen yok olur.”

Bağdat’a 400 kilometre mesafede Dicle nehri üzerine kurulan Musul barajının Irak’ın en büyük Ortadoğu’nun ise dördüncü büyük barajı olduğu belirtiliyor.

1986 yılında inşa edilen Musul barajı, 3.2 kilometre uzunluğa ve 131 metre derinliğe sahip olduğu ve 11 milyar metreküp su tuttuğu bildiriliyor.

IŞİD, 7 Ağustos’ta Musul barajını Peşmerge güçlerinin kontrolünden çıkarmış ve ele geçirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu