GenelSuriye Dostları

İslam aleminin görüş alışverişi ve birliğe ihtiyacı vardır

İran İslami Şura Meclisinde dış politika ve ulusal güvenlik komite başkanı Alaeddin Brojerdi, İslam âleminin görüş alışverişi ve birliğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Brojerdi, Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmut ve İslam ülkeleri Büyükelçilerinin katımıyla Tahran’da düzenlenen, İslam İşbirliği Örgütü’ne üye ülkelerin Parlamento Başkanları Konferansının 9. dönem hazırlık toplantısında, konferansın İslam ülkelerindeki problemlerin düzeltilmesi için bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

Toplantı, BM şemsiyesi altında terör ve radikalizmle mücadele ile ilgili konular içeren gündemle beraber, işgali ve saldırganlığa karşı meşru hak olan direnişin yanı sıra, Filistin davasındaki gelişmeler ve İsrail’in Suriye’nin Golan ile güney Lübnan’daki Şeba çiftlikleri ve Kefar Şuba tepelerini halen işgal konularını ele aldı.

Konferans gündemi ayrıca, İslam ülkelerinin herhangi birine dayatılan tek taraflı bütün yaptırımlar reddedilerek Ortadoğu bölgesinin başta nükleer olmak üzere bütün kitle imha silahlarından arındırılması gereği vurgulandı.

Büyükelçi Mahmut yaptığı açıklamalarda, bu toplantının bölge ve İslam ülkelerinin uğradığı zor şartlar ve meydan okumaları ile güven ve istikrarını tehdit eden terör dalgası ve tekfiri ideolojinin genişlemesi gölgesinde düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu