Genel

İslam Aleminin Önde Gelen Alimlerinden Ramazan el-Buti : Sözde Suriye Dostları Aslında İsrail’in Dostlarıdır

İslam’ın önde gelen allamelerinden Dr Muhammed Sait Ramazan el-Buti; Suriye Arap Cumhuriyeti yeni anayasa taslağının devlet, yönetim yada her hangi bir taraf adına hazırlanmadığını belirterek halkın ideallerini, isteklerini ve umutlarını yansıttığını belirtti.

Allame Buti bugün okuduğu Cuma hutbesinde; anayasa taslağının herkesin yeniden kendini ve doğru yolu bulması için önemli bir adım teşkil ettiğini söyledi.

Din ve şeriatının anayasa taslağını dikkate alma, inceleme ve ardından evet yada hayır dememizi emrettiğini söyleyen Buti; sessiz kalmanın caiz olmadığını, sessiz kalanın da sözü olmadığını belirtti.

Dr Buti, yeni anayasa taslağının iki önemli garantör teşkil ettiğini ve uygulanması halinde Suriye halkına güven, istikrar ve refah getireceğini açıkladı. İki garantöre değinen Dr Buti; bunların ilkinin ümmetin kimliğine sahip çıkması, ikincisinin ise çok partili siyasi sisteme geçişi sağlamasından ibaret olduklarını açıkladı.

Tunus’ta toplanan sözde Suriye dostlarına da değinen büyük allame Buti; bu grubu İsrail’in dostları olarak nitelendirirken, ümmetin vücudundaki tehlikeli hastalıklar olmasaydı bu konferansı düzenlemenin imkansız olduğunu ifade etti. Bu bağlamda Dr Buti, balta ve ağaç hikayesini örnek vererek, Arap ve İslam ümmetinin varlığını tehdit eden bu hastalıkları iyileştirme önemine dikkat çekti.

Dr Buti; Şam’daki Büyük Emeviler Camiinde okuduğu hutbesinde yüce Allahın kelamından ayetler okurken; Allah’ın “hepiniz benim ipime tutununuz ki kurtulasınız” diye buyurduğunu, fakat bir kısım Müslümanların bize “Bernard Levy’inin ipine tutununuz” dediklerini açıkladı. Leyv’nin de Libya’yı alevler ve yıkım cehennemine dönüştürmesi ardından şimdi Suriye’ye yöneldiğine dikkat çekerek, Libya’da yaşanan katliamlara, yıkıma ve kaosa vurgu yaptı.

Allame Buti; şimdi de sözde Suriye dostlarının Libya senaryosunun Suriye’de tekrarlanmasını talep ettiklerini ve buna bel bağladıklarını söyledi.

Hutbesinin bitiminde Allame Buti; mantık, din, şeriat, iman ve ilkelerin kendi evimize dönmeyi, restore etmeyi ve hastalıklarımızı tedavi etmeyi gerekli kıldığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı