FilistinGenel

İslam İşbirliği Teşkilatı İsrail ürünlerinin boykot edilmesini istedi

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Olağanüstü Zirvesi, sonuç bildirgesinin yayımlanmasının ardından sona erdi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo tarafından açıklanan sonuç bildirgesinde, tüm İslam dünyasının Filistin’in bağımsızlığı için mücadelede ortak karar aldığı ve uluslararası arenada İsrail ürünlerinin boykot edilmesi için çalışmalar yapılacağı belirtildi.

Zirve’nin 23 maddelik sonuç bildirgesinde, Filistin ile tam bir dayanışma göstermek için işgal altındaki Filistin topraklarında ve Kudüs’te artan gerginliği yeniden değerlendirmenin ve İsrail’in 1967’den bu yana devam eden Filistin işgalini sona erdirmek için ortak çaba göstermenin önemine vurgu yapıldı.

Filistin ve Kudüs sorununun İslam dünyasındaki öneminin vurgulandığı bildirgede, Filistin halkının vazgeçilmez haklarının tanınmasına yönelik siyasi, diplomatik ve hukuki çabalara tam destek sağlanması gerektiğine dikkat çekildi.

Filistin sorununda BM tarafından kabul edilen ilgili tüm kararların hatırlanması gerektiğinin belirtildiği bildirgede, işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki Filistin halkının metanetini desteklemek adına mümkün olan tüm önlemlerin alınması çağrısında bulunuldu.

Bildirgede aynı zamanda, Filistin halkının başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması da dahil olmak üzere kendi kaderini tayin etme haklarının ve Müslümanların El Aksa Camii’ndeki ayrıcalıklarının korunması gerektiği belirtildi.

Zirve’nin sonuç bildirgesine göre, İİT üyelerinin, BM Güvenlik Konseyi nezdinde İsrail’in Yahudi yerleşim projelerine tepkilerini göstermeleri ve bölgede iki devlet çözümünün gündeme getirilmesi çağrısı yapıldı.

Bildirgede, Filistinliler için gerekli olan mali desteğin ve yeni iskan projelerinin, İİT’ye ve diğer uluslararası toplum kuruluşlarına üye ülkelerce sağlanması, bölge halkının gelişmesi ve ihtiyaçlarına cevap verilmesi için Filistin’e ait kurumların desteklenmesi gerektiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu