Filistin

İslami Cihad: Ramazan Şallah cihad için çok açık yol bıraktı

Filistin İslami Cihad Hareketi genel sekreteri Ziyad el’Nehale, eski genel sekreter Ramazan Şallah’ın hastalığından dolayı vefatının ardından yaptığı açıklamada, ‘Ramazan Şallah, cihad yolunda açık tesirler ve izler bıraktı ve direnişi Filistin ve Kudüs’e yönlendirdi’ dedi.

Nehale, merhum Ramazan Şallah’ın 20 yılı aşkın bir süre Filistin İslami Cihad Hareketi’nin liderliğini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, onun Filistin ve Kudüs’ün özgürlüğü için sürdürdüğü davanın bıraktığı yerden devam edeceğini söyledi.

Filistin’deki direniş grupları İslami Cihad Hareketi’nin eski genel sekreteri ve Filistin’in büyük ulusal liderlerinden Ramazan Abdullah Şallah’ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayınladılar.

Direniş gruplarının basın açıklamasında “Şehidimiz Filistin’in tarihin unutmayacağı bayraklarından bir bayrak ve vefakar liderlerinden biriydi” denildi.

Bütün İslam ümmetine, Filistin halkına, İslami Cihad Hareketi’nin mensuplarına ve Şallah’ın bütün yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunulan açıklamada Yüce Allah’ın Şallah’ı en yüksek Firdevs cennetine kavuşturması temennisi dile getirildi.

Öte yandan Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas da yayınladığı mesajda, Filistin’in içinde ve dışında yaşayan tüm Filistinlilere ve bütün İslam ümmetine başsağlığı dilediğini belirtti.

Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Filistin’in büyük kaybı olan Şallah, Filistin halkının büyük komutanlarından bir komutan, cihad ve direnişin süvarilerinden bir süvari olan, cihad beldesi Gazze şehrinde dünyaya gelen, siyonist işgal yönetimin sürgün ettiği bir kişiydi.

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, Dr. Ramazan Abdullah Şallah’ın vefatı nedeniyle dün taziye mesajı yayınladı.

Ruhani yayınladığı mesajda, “Siyonist Rejimine karşı mücadelede önemli katkı sağlayan Dr. Şallah, hayatı boyunca Filistin halkını savunmaya çalıştı. Ülkede cihat ve direniş alanında yeni nesillere yol gösterme konusunda önemli hizmetler sundu.” ifadelerine yer verdi.

Bu arada Yemen Ensarullah hareketi de, Ramazan Şallah’ın vefatı münasebetiyle yayınladığı taziye mesajında onun eşsiz bir direniş lideri olduğunu belirtirken Bahreyn 14 Şubat Gençler Hareketi de, bu vesileyle yayınladığı mesajda, Irak, Yemen, Suriye, Lübnan’daki bütün direniş gruplarının Ramazan Abdullah’ın mücadelesini verdiği Kudüs ve Mescidi Aksa’yı özgürleştirme yolundaki faaliyetlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu