GenelSuriye Dostları

İslami Şura Meclisi Başkanı: İran bölgede her türlü radikal harekete karşıdır

Bölge ve özellikle Suriye gelişmeleriyle ilgili olarak İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İslam Cumhuriyetinin bölgede her türlü radikal harekete karşı olduğunu, bu tür hareketlerin bölgenin kalkınmasına zarar verdiğini belirtti.

Irak Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Laricani, İran ve Irak arasındaki dostane ilişkilerin bölge istikrarı ve güvenliğinin faktörü olduğuna işaret ederek “bölgede kalıcı güvenlik ve huzurun sağlanması için siyasi ve ekonomi kapasitelerden faydalanmak gerekir” dedi.

İki ülke halkı arasında da yakın ilişkiler olduğuna işaret eden Laricani “Irak’ın Baas rejimi ile mücadelesi, iki milletin iş birliğinde bir dönüm noktasıydı. İran halkı daima zor şartlarda Irak halkının yanındadır. İslami Şura Meclisi, Irak Kürdistan Yönetimi ile ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü girişimi destekliyor” dedi.

Görüşmede Barzani de diktatör Saddam rejimi ile mücadele zamanında İran halkı ve yetkililerinin kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek “ Irak Kürdistan halkı, mücadele zamanında İran devleti ve milletinin maddi ve manevi desteğini asla unutmayacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı