GenelSuriye Dostları

İslami Vahdet Konferansı kapanış bildirisi

Tahran’da düzenlenen 30. Uluslararası İslami Vahdet Konferansı dün gece yayınlanan kapanış bildirisiyle sona ererken bildiride, İslam ülkeleri aleyhinde her türlü tefrika ve komplolara karşı Müslümanlar ve İslam dünyasının uyanık ve birlik içinde olması gerektiğine vurgu yapıldı.
27 maddeden oluşan kapanış bildirisinde, oturuma katılanların üç gün boyunca İslam ülkelerinde yaşanan son gelişmeleri ele aldıkları, İslam dünyasındaki çatlakların ortadan kaldırılması için programların uygulanmaya koyulmasının zaruri olduğuna vurgu yapılarak bu konuda çağrıda bulunuldu.
Katılımcılar bildiride ayrıca, tekfirci girişimler ve onun müslümanların saflarını zayıflatmadaki etkisi, çeşitli mezhepler aleyhinde düşmanlığı ve kan dökme ve kin oluşturma gibi konuları ele alırlarken, tekfirci düşüncenin müslümanlar arasında vahdetin önündeki en büyük tehlike olduğuna temasla bütün İslam mezheplerinin İslami vahdete inanmaları gerektiği belirtilerek, tekfircilere karşı mücadeleye önem vermeleri istendi.
Bildiride, İslam dünyasını zillete sürüklemek isteyen ve İslam dünyasında tefrika çıkarmak isteyen sömürgecilerin ve tağutilerin komplolarını hayata geçirmek için tekfirci ve bölgesel ve uluslararası diğer İslam düşmanlarıyla çok yakın işbirliği içinde olduklarına yer verilirken, müslümanlardan yaşanan bu komplolar ve planlar karşısında uyanık, basiretli ve dikkatli olmaları istendi.
Bildiride ayrıca Irak ve Suriye halklarının teröristlere karşı zaferleri tebrik edilirken, iki ülkenin fedakarlıklarını sürdürmesi temenni edildi ve İslam ümmetinden Irak ve Suriye’de sebat ve güvenliğin en kısa zamanda sağlanması için destek verilmesi çağrısı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu