FilistinGenel

İsrail Basını: Hamas, Katar ve Mısır’ın sunduğu ateşkesi reddetti

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronot Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bugün(cumartesi) öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada; Mısır, Ortadoğu dörtlüsü temsilcisi Tony Blair ve diğer uluslar arası arabulucuların, İsrail ve Hamas yöneticilerini Kasım 2012’deki “Bulut Sütunu(Hamas ‘Siccil Taşı’ demişti)” operasyonunu sonlandıran ateşkes anlaşmasına sadık kalmaya ikna etmeye çalıştıklarını belirtti.

Söz konusu haber, Yedioth Ahronot’un “Mısır ve bir diğer Arap ülkesinin(muhtemelen Katar), bu sabah İsrail ve Hamas’a sunulan ateşkes anlaşmasının taslak metni üzerinde çalıştıkları”na dair yayımladığı haberden birkaç saat sonra düştü.

Hamas, söz konusu ateşkes anlaşmasının şartlarını reddederken; İsrail anlaşmanın detaylarını müzakere etmek istediğini açıkladı. Ateşkes anlaşması taslak metni iki bölümden oluşuyor: Güvenlik ve sosyo-ekonomik gündem.

Ateşkesin “güvenlik kısmı”, Hamas’ın 2011’de İsrailli asker Gilat Shalit’a karşılık serbest bırakılan; ancak İsrail’in son operasyonda tekrar tutuklanan 56 Hamas üyesinin yeniden özgürlüğüne kavuşması şartını da içeriyor. Yine İsrail’in aynı operasyonunda Batı Şeria’da tutukladığı üst düzey Hamas yetkililerinin serbest bırakılması da Hamas’ın şartları arasında.

Ateşkesin “sosyo-ekonomik kısmı” ise, 2012’deki “Siccil Taşı” savaşından sonra mutabakata varılan maddeleri içeriyor. Yeni ateşkeste gündeme gelen maddeler şöyle: Gazze sahillerinde balıkçıların avlanma alanının genişletilmesi(son zamanlarda İsrail işgal güçlerinin müdahalesiyle bu alan daraltılmıştı), İsrail’in Gazze sınırındaki güvenlik çeperinin boyutunu daraltması, inşaat malzemelerinin Gazze’ye sokulmasına izin verilmesi ve Refah sınır kapısındaki ablukanın gevşetilmesi.

Hamas şu anda ateşkesi tartışmayı reddediyor. Öte yandan İsrail’in olası bir kara saldırısına da hazır görünüyor.

İsrail ise bu maddeler üzerinde, özellikle de sosyo-ekonomik maddeler hakkında tartışılabileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu